SKU: RAM-B-408-75-1-UN4U
The RAM TORQUE base has a 1” rubber ball and accommodates bars 19mm - 25mm (3/4” to 1”) in diameter. Sizing inserts are included to provide a snug fit and protection of the rail. The mount utilizes nylon-insert locknuts to prevent loosening in high vibration environments.
The TORQUE mount allows for mounting to motorcycle handlebars, rails and other round tubes within the stated dimensions. The mount is designed with a RAM 1" diameter patented rubber ball and socket system that has adjustment points at both ends of the double socket arm. This allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
The fingers open by squeezing the ends to open the small finger arms. The bottom of the cradle includes a back plate that adds support to the device being held by the mount. The spine plate contains the universal AMPS and 38mm x 50mm (1.5" x 2") hole patterns.
Mount Dimensions:
Accommodates rails from 19mm to 25mm (3/4" to 1”) in diameter
Height Dimensions:
Minimum with Top and Bottom Plates: 133mm (5.25")
Maximum with Top and Bottom Plates: 152mm (6.0")
The top and bottom plates can be removed for larger devices.
Spine Plate Dimensions:
63mm x 127mm (2.5" x 5") Width x Height
Using Short Arm Side Clamps:
Maximum Depth: 19mm (0.75")
Minimum Width: 32mm (1.25")
Maximum Width: 76mm (3.0")
Using Medium Arm Side Clamps:
Maximum Depth: 32mm (1.25")
Minimum Width: 38mm (1.5")
Maximum Width: 89mm (3.5")
Using Long Arm Side Clamps:
Maximum Depth: 40mm (1.6")
Minimum Width: 57mm (2.25")
Maximum Width: 89mm (3.5")
Material:
High Strength Composite and Powder Coated Marine Grade Aluminium
Ball Size:
B Size 1" Rubber Ball